Mand i kørestol anholdt for tyveri

Handicaphjælperen er også sigtet efter indbrud på byggeplads i Aalborg

Arkivfoto <i>Foto: Torben Hansen</i>

Arkivfoto Foto: Torben Hansen

AALBORG:En mand i kørestol og hans handicaphjælper blev anholdt onsdag aften efter tyveri på en byggeplads på Hadsundvej i Aalborg.

Det var formentlig den samme tyv som var på spil natten til tirsdag.

- Vi fik et tip om, at der var set den samme bil ved byggepladsen som forleden, siger vagtchef hos Nordjyllands Politi Karsten Højrup Kristensen.

Fandt våben og fyrværkeri

Politiet valgte derfor at tage ud til en adresse nord for Limfjorden, hvor bilen hører hjemme. Her ventede betjentene et par timer, men så var der også gevinst.

Beboeren, der er handicappet og sidder i kørestol, kom hjem i bilen, hvorpå der var hægtet en stjålet trailer. Og i traileren fandt politiet diverse tyvekoster. Det førte til en ransagning på stedet, hvor flere stjålne genstande kom for dagens lys.

- Blandt andet fandt vi et jagtgevær, fyrværkeri, fem Velux-vinduer og værktøj, siger vagtchef Karsten Højrup Kristensen.

Den 35-årige handicappede mand og hans handicaphjælper er nu sigtet for tyveri og overtrædelse af våbenloven.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.