Aftenturen med hunden endte med 112-opkald
Beredskabet måtte lede efter manden i området
Opdateret kl. 21:27
En ældre mand måtte have hjælp fra beredskabet, da han fredag aften var ude og gå en aftentur med sin hund.
Manden gik på en sti ved Skovvej i den sydlige udkant af Mariager.
- Det er et skovområde med nogle søer og stejle skrænter, fortæller Casper Weisberg, der er indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab.
- Manden er gået på en sti, hvor der er en skrænt ned på den ene side, og han er af ukendte årsager kommet ud over skrænten og er faldet tre-fire meter ned ad skrænten, fortæller han.
Heldigvis havde manden en mobiltelefon med og kunne selv ringe efter hjælp.
Opkaldet fra manden kom via 112 klokken 19.30.
- Det er et lidt større område med flere søer, så vi måtte lede lidt efter manden, men heldigvis fik vi hurtigt fundet ham. Han var lidt konfus, men ved godt mod, siger Casper Weisberg, der fortæller, at beredskabsfolkene måtte fjerne lidt mindre træer og buske, før de kunne komme ned til manden.
Herefter kravlede to brandfolk nedad skrænten, og med en mand på her siden kom den ældre herre op og blev fulgt hen til en ventende ambulance.
- Manden var selvfølgelig lidt forslået ved turen ved nedad skrænten og blev undersøgt i ambulancen. Om han lige skulle en tur forbi skadestuen var ikke afgjort, da vi kørte fra stedet, siger Casper Weisberg.
Hvorfor manden er faldet nedad skrænten er uklart.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.