Tyveri

Bacon og gasgrill: Tyve på togt i Hadsund og omegn

Politiet har fået en stribe anmeldelser i løbet af weekenden

Politiet har fået en håndfuld anmeldelser om indbrud i Hadsund og omegn. Genrefoto: Henrik Bo
Politiet har fået en håndfuld anmeldelser om indbrud i Hadsund og omegn. Genrefoto: Henrik Bo

HADSUND: En række boliger og virksomhed i Hadsund, Veddum og Skelund har de seneste dage haft besøg af tyve. Udbyttet varierer fra en omgang bacon til en gasgrill og alufælge.

Det oplyser politikommissær Mikkel Brügmann fra Nordjyllands Politi i Hobro.

Tyvene brød en skydedør op til en lagerbygning på Bygmestervej i Hadsund. Her er stjålet to gasflasker og en gasgrill. På Smedevænget i Hadsund forsøgte gerningsmænd også at komme ind, men det lykkedes ikke. Begge forhold er sket natten til fredag.

I Veddum forsøgte tyve at komme ind i en villa på Veddum Hovedgade. Det skete lørdag aften eller natten til søndag. Man gik løs på en terrassedør, men det lykkedes ikke at få den op. I stedet stjal tyvene fire 19 tommers alufælge, som stod uden for huset.

Ikke langt derfra, på Vestervang i Skelund, brød tyvene ind i en garage. Her er stjålet to lifte af mærket Bacho, en flaske vodka og en del pantflasker.

Bacontyveriet foregik fra et udhus på Solbakken i Hadsund lørdag eller natten til søndag, for svineproduktet forsvandt fra en fryser i et udhuset.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden