Ejerskifte

Nu har Nanna fået nøglerne: Besøg hendes butik på lørdag

Nanna Hall Stamer fra Hobro har 1. marts afløst Pernille Stender som ejer

Pernille Stender (tv) har nu ovedraget sin modebutik FRYS i Hadsund til Nanna Hall Stamer fra Hobro, der har arbejdet på fuld tid i butikken siden den åbnede i august 2020. Privatfoto
Pernille Stender (tv) har nu ovedraget sin modebutik FRYS i Hadsund til Nanna Hall Stamer fra Hobro, der har arbejdet på fuld tid i butikken siden den åbnede i august 2020. Privatfoto

Opdateret kl. 14:44

HADSUND: Her knap to år efter at Pernille Stender åbnede modebutikken FRYS på Torvet 4 i Hadsund, har hun her 1. marts nu overladt nøglerne til Nanna Hall Stamer fra Hobro.

- Pernille og jeg har kendt hinanden i mange år, lige siden hun åbnede den lille modebutik Frysehuset i Øster Hurup, hvor jeg også har været ansat. Jeg har altid været interesseret i mode for kvinder, og har arbejdet på fuld tid her i butikken i Hadsund siden den åbnede i sommeren 2020, fortæller Nanna Hall Stamer.

Hun markerer overtagelsen af modebutikken med en reception lørdag eftermiddag fra klokken 14 til 16, hvor hun håber at se rigtig mange gæster.

Indtil videre vil hun selv stå for at ekspedere sine kunder i modebutikken FRYS i Hadsund, men efter påske får hun hjælp af en deltidsansat 15 timer hver uge.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden