Skolelukninger

Markante ændringer i Frederikshavns skolestruktur

Fem skoler i fare for at lukke - mange elever får længere til skole

Gærum Skole er én af de fem folkeskoler, der bliver lukket med virkning fra skoleåret 2015/2016. Arkivfoto: Peter Broen
Gærum Skole er én af de fem folkeskoler, der bliver lukket med virkning fra skoleåret 2015/2016. Arkivfoto: Peter Broen

Opdateret kl. 18:53

FREDERIKSHAVN: Så er boblen omsider bristet.

Frederikshavn Kommune har her til eftermiddag offentliggjort det omfattende sparekatalog, der allerede på budgettet for 2015 skal skære godt 53 millioner kroner af udgifterne til børne- og ungdomsområdet.

Ganske som det allerede slap ud forleden, så går det hårdt ud over folkeskolerne i Frederikshavn Kommune.

Der opereres med fire forskellige løsningsmodeller, men som det ser ud nu, så er Aalbæk Skole, Jerup Skole, Elling Skole, Gærum Skole og Stensnæsskolen i Voerså alle i fare for at blive lukket ned.

Hvis det sker, så skal børnene fra Aalbæk fremover gå i skole 21 kilometer væk i Skagen, børnene fra Jerup og Elling skal flyttes til Strandby Skole, mens børnene fra Gærum skal gå i Ravnshøj Skole. Sidst men ikke mindst så skal Stensnæsskolens elever gå i skole i Sæby.

Nye aktiviteter i skolerne

I forslaget kan man også læse, hvilke aktiviteter, der fremover skal være i de fem nedlagte skoler.

Aalbæk Skole skal fremover bruges af Aalbæk Børnehave og Aalbæk Kulturhus.

Jerup Skole skal bruges som kommunal institution.

Elling Skole skal bruges som daginstitution for de 0-6-årige fra Strandby, Elling og Jerup.

Gærum Skole bliver indtaget af Heldagsskolen, der i dag holder til i Frederikshavn. Til gengæld afvikler man Heldagsskolens lejemål.

Stensnæsskolen i Voerså skal fremover bruges til børnehave samt kultur- og fritidstilbud.

I forvaltningens oplæg omkring den fremtidige skolestruktur kan man desuden se, at der også er ændringer på vej for Dybvad-Hørby Skole.

Skolen er i dag fordelt over to matrikler - dels i Hørby, dels i Dybvad. På sigt skal der udelukkende være aktiviteter i Dybvad.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Christina Lykke Eriksen (SF), formand for børne- og ungdomsudvalget.

Læs hele forslaget her.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden