Medarbejder-ideer præmieret i Mariagerfjord
To gange 5000 kr. til fjernelse af to snubletråde
MARIAGERFJORD: I stedet for at skrive og sende mails til medarbejdere, der skal logge på en computer og læse de mange mails, selv om de egentlig skulle tage sig af kommunens ældste og svageste borgere, skal de klikke ind på en storskærm og se, hvad der sker.
I stedet for at gå på kommunens hjemmeside og finde oplysninger om betalingsfrister og ean-numre og printe ud og gøre ved og sende fakturaer, skal alle, der arbejder eller levere et eller andet til kommunen kunne klare faktureringen i én og samme arbejdsgang via www.mariagerfjord.dk.
De to ideer er hver præmieret med 5000 kr, til henholdsvis distriktsleder i ældreplejen Hanne Virkmann og Anja Westphal i Økonomiservice.
Kommunen havde udskrevet en konkurrence under overskriften fjernelse af snubletråde.
Der kom forslag ind til fjernelse af ni andre snubletråde, og alle ideer er så gode, at de skal realiseres. Konkurrencen er også forløbet så fint, at økonomiudvalget har bevilget yderligere 10.000 kr. til en ny konkurrence, der skal afvikles i efteråret.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.