Medina får sin egen radiostation
- Jeg er så spændt, lyder det fra popdronningen
KØBENHAVN: Hvis man kan lide numre som ”Jalousi”, ”Lyser i mørke” og ”Har du glemt” fra Medina, er der god grund til at tænde for radioen mandag den 10. marts. Den dag får popdronningen nemlig sin egen radiostation.
- Det bliver fantastisk at få sin egen radiokanal. Jeg har mange fans som elsker min musik, og jeg elsker dem. Nu kan de lytte til min musik døgnet rundt, lyder det fra Medina.
Ud over Medinas egne sange vil radioen spille hendes personlige favoritsange - helt tilbage fra barndommen og frem til i dag, oplyser SBS Discovery i en pressemeddelelse.
Den 17. kommer hendes nye album ”Tæt På - Live”, og i den anledning har tv-kanalen 7’eren tilmed valgt at rydde sendefladen den 22. og 23. marts til fordel for den populære sangerinde.
I tv-programmet ”Medina Weekend” fortæller popstjernen om det seneste år i sit liv - og tilblivelsen af det nye album.
De morgenfriske kan lytte med fra kl. 7.00, hvor Radio Play har premiere på den nye ”Nova Medina Radio”.
/Newspaq/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.