Kunst

Meget mere end et håndværk

Kunst, kreativitet og godt håndværk vises frem denne weekend

Keramiker Hanny Abel fra Galleri Astrup viste sin keramik frem sammen med Dagmar Bak Rolskov til Kunsthåndværkermarkedet.
Keramiker Hanny Abel fra Galleri Astrup viste sin keramik frem sammen med Dagmar Bak Rolskov til Kunsthåndværkermarkedet.

HJØRRING: Mange kunstnere, håndværkere og kunsthåndværkere viser denne weekend deres arbejde frem rundt om i Hjørring.

Håndværkernes Hus slog lørdag dørene op til årets sommermarked, som er det første marked siden flytningen til Tinpottegyde for få måneder siden.

Flere af gæsterne brugte derfor markedet til at gå på opdagelse i det nye hus, hvor der på de forskellige etager er indrettet små værksteder og udstillinger.

En af de besøgende var Inge Jensen fra Højene, der havde børnebørnene Mathias og Magnus, 4 og 8 år, med.

- Vi er her, for at de kan opleve huset, så de kan forstå lidt af, hvordan det har været i gamle dage, fortæller Inge Jensen.

Også andre markeder

Der var også mange i det store telt på Brinck Seidelins gade, hvor der lørdag var det årlige kunsthåndværkermarked med 35 udstillere.

Søndag er der åbent i Håndværkernes Hus fra 10 til 16, og der er åbent hus i Det Grafiske Værksted på Nørregade fra 10 til 14.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden