Støvring

Mekoprint overtager firma i Hornslet

Konkursramt virksomhed med 40 ansatte bliver Mekoprints syvende fabrik

Mekoprint omfatter fremover syv fabrikker i ind- og udland.Arkivfoto: Martin Damgård
Mekoprint omfatter fremover syv fabrikker i ind- og udland.Arkivfoto: Martin Damgård

STØVRING: Mekoprint A/S har netop overtaget alle aktiviteter i fra CPM Manufacturing A/S.

Firmaet, der ligger i Hornslet 25 kilometer nord for Aarhus, blev 4. maj taget under konkursbehandling, men en uge senere var overtagelsen en realitet.

Overtagelsen omfatter kunderelationer, driftsmidler, 40 medarbejdere, ordrebeholdning og varelager.

Med købet udvider Mekoprint-koncernen sine aktiviteter i metalforretningen Mekoprint Mechanics, hvor man fremstiller serie- og projektleverancer inden for metalbearbejdning til kunder, der stiller særlige krav.

- Kunderne og processerne fra CPM Manufacturing A/S passer rigtig godt til Mechanics-divisionen med høje krav til alt fra laserskæring og stans til svejsning og overfladebehandling af færdige løsninger, nævner administrerende direktør Anders Kold fra Mekoprint”

Salg, kundesupport og produktion i Mekoprint Mechanics vil fremover ske fra både Aalborg Øst og Hornslet i Danmark samt Stettin i det nordvestlige Polen.

Med overtagelsen vil Mekoprint A/S fremover få en samlet årlig omsætning på godt 400 millioner kroner og vil beskæftige cirka 500 medarbejdere på syv fabrikker i Støvring, Aalborg og Hornslet i Danmark samt Stettin og Warszawa i Polen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden