Håndbold

Mensah bragede igennem for Aalborg

Aalborg Håndbold kom tilbage på sporet med en sejr på 27-24 mod TMS RIngsted

Mads Mensah-Larsen var den store offensive oplevelse for Aalborg i Ringsted. Arkivfoto: Claus Søndberg
Mads Mensah-Larsen var den store offensive oplevelse for Aalborg i Ringsted. Arkivfoto: Claus Søndberg Claus Soendberg NORDJYSKE Medier

Opdateret 26. september 2013 kl. 16:20

RINGSTED: Efter det chokerende nederlag i udekamp mod Nordsjælland Håndbold og et lidt mere ventede af slagsen mod Flesnburg-Handewitt i Champions League kom Aalborg Håndbold onsdag aften tilbage på sporten med en rimeligt sikker sejr på 27-24 ude mod TMS RIngsted.

Aalborg var oppe med fem scoringer med kort tid igen, men Ringsted fik pyntet lidt på slutcifrene.

Forsvaret stod væsentligt bedre, end det var tilfældet i Nordsjælland for en uge siden, og i offensiven bragede Mads Mensah igennem med hele otte scoringer, mens stregspilleren Jacob Bagersted bidrog med fem af slagsen.

Sejren bringer Aalborg op på femtepladsen i Håndboldligaen med seks point for fem spillede kampe - KIF Kolding København topper rækken med maksimumpoint efter fem kampe.

Gå til relaterede emner

Forsiden