Aalborg

Miljøchef efter skrotbrand: Affaldet skal væk

Heldigt at vinden blæste giftig røg ud over fjorden - og ikke byen

Kommunens miljøchef, Michael Damm, foran bunkerne med rygende affald, der nu køres væk efter branden. Foto: Mette Nielsen
Kommunens miljøchef, Michael Damm, foran bunkerne med rygende affald, der nu køres væk efter branden. Foto: Mette Nielsen Mette Nielsen

Opdateret 14. november 2016 kl. 08:29

AALBORG: Lørdag udbrød der brand i tonsvis af bilskrot, som ligger på et lager i en gammel værftsbygning på Gasværksvej i Aalborg Havn.

Slukningsarbejdet var stadig i fuld gang søndag samtidig med, at lastbil efter lastbil drønede af sted med den del af affaldet, der ikke længere var ild i.

10 lastbiler sørger nemlig for at køre det afbrændte bilskrot til lossepladsen i Rærup, som Aalborg Kommune har krævet.

Giftig røg ud over fjorden

- Der er både dampe og gas, og der er giftig røg, som kan være et stort problem. Indtil nu har vi været så heldige, at vinden har blæst røgen ud over fjorden, men hvis der havde været vind ind over byen, så havde vi haft langt større risiko i forhold til borgerne. Så derfor skal vi have affaldet væk, siger miljøchef Michael Damm, Aalborg Kommune.

Han fastslår, at kommunen nu har fået nok af det norske firma, som står bag skrotlageret på havnen i Aalborg:

Affald tilbage til Norge

- For omkring 14 dage siden mistede kommunen tålmodigheden og bad Miljøstyrelsen om at trække den tilladelse tilbage og kontakte nordmændene for at få sendt affaldet tilbage til Norge, hvor det kommer fra, siger Michael Damm.

Selv om Nordjyllands Beredskab søndag havde branden under kontrol, brændte det stadig i den kæmpe mængde bilskrot - og det er uvist, hvor lang tid der går, inden branden er helt slukket.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden