Golf

Millimeter fra ny bil

Golfspilleren Lars Skovgaard skulle i dag forsøge at putte sig til en ny bil på golfbanen i Hobro

Foto Kurt Bering
Foto Kurt Bering Kurt Bering

Opdateret kl. 16:32

HOBRO: En VW Beetle til 225.000 kroner var på spil, da Hobro Golfklub skulle have afgjort deres hole-in-one konkurrence her til eftermiddag.

Præmissen for at kunne deltage var at have lavet et hole-in-one på 14. hul i løbet af sæsonen, og den eneste der havde lykkedes med den præstation, var Odder-spilleren Lars Skovgaard.

En hær af venner, familie, golfinteressere og pressefolk var stimlet sammen om greenen på hul 14, da Lars Skovgaard skulle putte fra 5 meters afstand, og ingen anden lyd end vinden kunne høres, da golfspilleren behersket satte sit slag i gang.

Golfboldens bane så helt til det sidste perfekt ud, men desværre for Lars Skovgaard ville bolden i sidste ende hellere trille få millimeter forbi hullet, end ned i mørket.

- Jeg ville selvfølgelig helst have haft bilen med hjem, men det har alligevel været en rigtig god oplevelse, og højdepunktet i min karriere, fortalte den ærgerlige Lars Skovgaard efter det uheldige slag.

Ud over den store oplevelse, kan han som trøstepræmie køre hjem med en check på 15.000 kroner.

Gå til relaterede emner

Forsiden