Millioner til bedre trafik
Teknik- og miljøudvalget vil skabe bedre trafikafvikling ved Banegårdspladsen
HJØRRING: Teknik- og miljøudvalget vil bruge 6 millioner kroner på at forbedre trafikafviklingen på Banegårdspladsen i Hjørring.
Forbedringen af trafikafviklingen også en forberedelse på, at busterminalen skal flyttes over på Banegårdspladsen, og at der bygges et teater- og oplevelseshus på den gamle busterminal.
Ifølge udvalgets overslag skal der bruges 2,2 millioner kroner på at modernisere og udbygge signalanlægget i krydset Brinck Seidelins Gade/Parallelvej. Forholdene for fodgængere på nordsiden af Banegårdspladsen øst og vest for Jernbanegade skal forbedres for at sikre en god tilgængelighed mellem stationen og teater- og oplevelseshuset. Derfor skal der laves en geometrisk og signalteknisk ombygning på strækningen. Det vil koste 1,3 millioner kroner. Endelig indgår det i teknik- og miljøudvalgets tredelte plan, at cityringen flyttes til Prinsensgade og at Dronningensgade lukkes for trafik. Det medfører også at der i stedet skal være et signalanlæg i krydset Vestbanegade/Prinsensgade. Det vil koste 2,5 millioner kroner.