Gatten

Millionunderskud i Dynekongens golfcenter

Himmerland Golf og Spa har for 28. år i træk underskud - trods Lars Larsens indskud på over en kvart milliard

Lars Larsen og Himmerland Golf og Spa har haft succes med turneringen Made In Denmark, men golfcentret har underskud. Arkivfoto: Torben Hansen
Lars Larsen og Himmerland Golf og Spa har haft succes med turneringen Made In Denmark, men golfcentret har underskud. Arkivfoto: Torben Hansen

Opdateret kl. 08:11

GATTEN: 12,1 millioner kroner.

Det er hvad Dynekongen Lars Larsen det seneste år har haft i underskud på at drive Himmerland Golf og Spa i Gatten.

Det skriver Børsen.

Golfcentret har ikke givet overskud en eneste gang siden 1987, så det var altså det 28. år i streg med underskud.

i 2014 skød Lars Larsen ellers 270 millioner kroner i selskabet bag golf og spa-centeret.

Og centeret har de seneste to år haft stor succes med afviklingen af Europa Tur turneringen i golf Made In Denmark med mere end 80.000 tilskuere.

Men det har altså ikke været nok til at vende minus til plus i golfcenteret i Vesthimmerland.

I selskabets ledelsesberetning hedder det, at forventningerne for det kommende år er at ”nærme en samlet drift i balance”, skriver Børsen.

Trods de mange år med underskud, så er golfentusiasten Lars Larsen ikke færdig med at investere i sporten. Kort før jul i 2015 blev han medejer af golfbanen Royal Oak i Sønderjylland.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden