Morsø

Morsø Gymnasium holder kæmpe fest

”Musikkultur” er temaet for fredagens årsfest, der trækker mere end 800 gæster

Årsfesten på Morsø Gymnasium trækker mere end 800 gæster i år. Den er vanen tro præget af stor fantasi fra elevernes side, når det gælder udsmykning. Arkivfoto: Poul Erik Bilstrup
Årsfesten på Morsø Gymnasium trækker mere end 800 gæster i år. Den er vanen tro præget af stor fantasi fra elevernes side, når det gælder udsmykning. Arkivfoto: Poul Erik Bilstrup

Opdateret 17. maj 2022 kl. 10:42

MORS: Traditionen tro holder gymnasiet årsfest første fredag i november.

Flere end 800 nuværende og tidligere elever, forældre og ansatte er tilmeldt årets fest som har ”Musikkultur” som overordnet tema. Alle skolens klasser har valgt et under-tema som afspejles i elevernes påklædning, borddækning, menu og underholdning under spisningen i hallen. De forskellige klasser har valgt et bredt udvalg af musikkulturer som grundlag for deres klasse-koncepter. Hip Hop, Heavy og Disco er blandt klassernes valg, og der vil være rigeligt med TV-underholdning ved de enkelte klassers borde, hvor elever og forældre vil være bænkede under spisningen.

Efter den fælles spisning i hallen fortsætter festen på selve skolen. Her er der levende musik for enhver smag på tre scener, rockmusik med bandet Boogie Nights i kantinen, swingende jazz i Jazztårnet med de Storm Kleist´ kvartet. I Pianobaren vil et lærerband samt et stort antal af skolens musikalske elever underholde på skift med un-plugged musik i solo, duo, trio og kvartet-kombinationer.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden