Erhverv

Brændselsforeningen bliver til BR Energi

Navneændring skal tiltrække unge medarbejdere og udvide firmaets dækningsområde

Virksomheden vil fortsat holde til på N. A. Christensensvej, men bilerne får  andet logo.
Virksomheden vil fortsat holde til på N. A. Christensensvej, men bilerne får  andet logo. Privatfoto

NYKØBING: De røde biler fra vvs-firmaet Brændselsforeningen A/S vil meget snart få påsat et nyt logo. BR Energy A/S er det nye navn på det selskab, der blev grundlagt i Nykøbing i 1912 som en del af arbejdsbevægelsens kooperation.

Siden sidste sommer har driften være flyttet over i et aktieselskab, som ejes ligeligt af direktør Kai Nielsen og teknikhuset Optimatic i Thisted. Og BR Energy har ingen planer om at flytte fra øen eller afskedige medarbejdere, forsikrer Kai Nielsen i en pressemeddelelse. Tværtimod forventer man at blive flere end de nuværende ni medarbejdere.

- Håbet er, at navneændringen vil kunne tiltrække unge medarbejdere, men også, at vores biler i fremtiden vil kunne ses udenøs, lyder det  fra Kai Nielsen.

BR Energy vil fortsat levere levere olie og foretage vvs-arbejder, men fremover vil ekspertisen fra Optimatic også resultere i tilbud på køl- og varmepumpeopsætning og energirenoveringer på større bygninger. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden