Der lugter af diesel: Kutter står på bunden i havnen
En kutter har taget vand ind, og står nu på bunden af lystbådehavn på Mors - der lugter af diesel i området
Opdateret 17. maj 2022 kl. 08:59
VILDSUND: Nordjyllands Beredskab har mandag eftermiddag været ude ved en ældre kutter, der har taget vand ind og nu står på bunden af lystbådehavnen på Sundbyvej på Mors.
- Kutteren var fortøjret ved kajen, da den gik ned. Mere kan jeg ikke sige lige nu. Vi har været ude og se til den, men det vil være med livet som indsats at gøre noget i det vejr, vi har lige nu. Derfor venter vi til en af de kommende dage, hvor der bliver bedre vejr, siger Henrik Gade Jespersen, der er indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab.
Han fortæller, at der var en lugt af diesel ved kutteren.
- Kutteren er helt tom og har ikke været i drift. Den er bugseret til Vildsund, og det er derfor ikke meget diesel, der kan være, så vi har valgt ikke at gøre noget, siger indsatslederen.
Hvis der er udslip af diesel eller olie fra kutteren, vil det ende på land, da der er pålandsvind, oplyser han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.