Redningsberedskab

Se billederne: Frivillige brandfolk greb muligheden for at øve redning på is

Brandfolkene skulle selv hoppe i vandet. - Det siger svup, og så ryger du i vandet

De fire frivillige brandmænd fra Falckstationens bådgruppe skiftedes til at falde i vandet og blive reddet. Foto: Torben Hansen
De fire frivillige brandmænd fra Falckstationens bådgruppe skiftedes til at falde i vandet og blive reddet. Foto: Torben Hansen

Opdateret 17. maj 2022 kl. 12:13

NYKØBING: - Det er ni år siden, isbåden sidst har været i brug. De fleste af mændene har aldrig prøvet at lave redning på is, men nu var muligheden der.

Det siger Claus Sejer Pedersen, leder af brandstationen i Nykøbing, som drives af Falck på vegne af Nordjyllands Beredskab.

Der blev derfor hurtigt stablet en øvelse på benene. Formanden for stationens bådgruppe, Henrik Viborg, var selv på kursus i isredning på Randers Fjord i fredags, så han var klar til at instruere sine folk, da de tirsdag eftermiddag stod klar ved havnen i Nykøbing.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden