Ingen garanti for lokale håndværkere

Men et par leverandører fra Thy har totalentreprenør Dansk Boligbyg skrevet kontrakt med til ungdomsboligerne i Nykøbing

Formanden for Boligselskabet Nykøbing Mors, Ansgar Nygaard, talte, før han og borgmester Hans Ejner Bertelsen greb spaderne og symbolsk satte byggeprocessen i gang. Den videre styring ligger i hænderne på Dansk Boligbyg.
Formanden for Boligselskabet Nykøbing Mors, Ansgar Nygaard, talte, før han og borgmester Hans Ejner Bertelsen greb spaderne og symbolsk satte byggeprocessen i gang. Den videre styring ligger i hænderne på Dansk Boligbyg. Foto: Bo Lehm

Opdateret kl. 15:30

- Der er fordele ved, at underentreprenørerne er lokale. Det giver god omtale og et godt arbejdsflow, at håndværkerne kender til forholdene. Men det er ikke det, der afgør, hvem vi vælger. Det er alene prisen. Når vi får tilbud ind, er det det billigste, der vinder, og vi skeler ikke til, hvor firmaet kommer fra.

Sådan siger Jørn Nørlem, projektchef i Dansk Boligbyg a/s. Han var til stede mandag i et telt på en bar mark på adressen Tranevej 4A i Nykøbing, hvor bygherren, Boligselskabet Nykøbing Mors, og Morsø Kommune tog første spadestik til 57 ungdomsboliger. Dansk Boligbygs repræsentanter holdt sig i baggrunden, men det er dem, der kommer til at styre byggeprocessen og hyre underentreprenører og leverandører ind til at udføre projektet, hvor rammebeløbet til de rene entrepriseudgifter er sat til 40,5 millioner kroner plus moms.

Projektet er blevet et år forsinket, fordi den første tilbudsgivning blev overhalet af massive prisstigninger på byggematerialer på op til 30 procent. Boligselskabets administrator Domea måtte derfor sammen med arkitekt, ingeniør, kommune og Dansk Boligbyg bearbejde projektet for at få prisen til at passe. Selvstændige fagentrepriser er ellers den foretrukne  udbudsform ved byggerier på Mors, fordi den giver lokale firmaer bedre muligheder for at byde ind, men den måtte opgives.

Selv om jordarbejdet er sat til at gå i gang i løbet af en måned, har Jørn Nørlem endnu ikke mange navne på sin underentreprenørliste.

- Betonelementer og trapper skal leveres af Leth Beton i Bedsted. Facade- og vinduesmontage skal udføres af Hassing-Huset ApS i Hurup. Det er de lokale fra Thy-Mors området, som der er lavet aftale med indtil videre.  Derudover har vi aftale med Jonassen Ventilation A/S i Aalborg om ventilationsentreprisen. Vi mangler de fleste håndværksentrepriser såsom murer, tømrer, maler med flere. Vi er ved at få tilbud ind, og de fleste bliver afklaret i løbet af et par måneder, siger Jørn Nørlem.

Her, med Morsø Gymnasium i baggrunden, skal ungdomsboligernes to blokke ligge.  På nuværende tidspunkt har totalentreprenøren end ikke på plads, hvem der skal grave ud til byggeriet.  Foto: Bo Lehm

Dansk Boligbyg udfører ikke selv byggeopgaver.

- Vi er en ren styringsentreprenør, som planlægger og koordinerer byggeriet. Derved er vi afhængige af at have et godt forhold til vores underentreprenører. Til gengæld har vi pæn stor erfaring med at opføre ungdomsboliger og kollegier, blandt andet fra Aalborg. Økonomisk har det været svært at få denne sag til at hænge sammen og oveni kom så krigen i Ukraine. De leveringsproblemer, der opstod, har vi fået løst nu, og jeg kan garantere, at vi bliver færdig til august 2023, siger Jørn Nørlem. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden