Marineforening ærede faldne sømænd

Forening markerede 75 året for Danmarks befrielse med kransenedlæggelse

Medlemmer af Morsø Marineforening lagde i går en krans ved krigsmindesmærket. Foto: Ida Smith

Medlemmer af Morsø Marineforening lagde i går en krans ved krigsmindesmærket. Foto: Ida Smith

NYKØBING:På 75 års dagen for Danmarks befrielse 5. maj mødtes en lille flok medlemmer af Morsø Marineforening for at starte dagen med at lægge en krans ved mindeankeret for de lokale søfolk, der omkom under 2. verdenskrig.

Flokken gik med fanen i spidsen fra havnen ud til mindeankeret på pladsen mellem Strandvejen og Østergade i Nykøbing. Her holdt foreningens næstformand Anton Kirk Toft en kort tale, hvor han fortalte om, hvordan krigen påvirkede søfolkene. Efter besættelsen 9. april lød ordren fra København, at danske handelsskibe skulle søge dansk havn, men de fleste søgte i stedet til en allieret havn, ofte britisk. Mange danske søfolk omkom i løbet af krigsårene.

Anton Kirk Toft sluttede med at bede om et minuts stilhed til ære for de faldne.

Det er i år 95 år siden, Morsø Marineforening blev stiftet. Foreningen har siden 2007 haft egne lokaler på havnen i Nykøbing.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.