Håndbold

Mors-Thy 2 vendte truende nederlag

Spillerne fra Mors-Thy 2 leverede ikke deres bedste kamp torsdag aften

Mors-Thy 2 kom tilbage ude mod Skive FH 2.  Arkivfoto Lars Pauli
Mors-Thy 2 kom tilbage ude mod Skive FH 2. Arkivfoto Lars Pauli

SKIVE: Torsdag aften kunne Mors-Thy 2 tilføje endnu en sejr til tabellen i 2. Division, da de vandt 32-27 ude mod Skive FH 2. Dog kom sejren ikke uden besvær, da Mors-Thy 2 var bagud i store perioder af kampen.

- Det var ikke vores bedste kamp. Vi er glade for pointene, men vi skal være mere klar fra start i de næste kampe, siger Flemming Hangaard, som er træner for Mors-Thy 2.

Mors-Thy 2 kom skidt fra start og var bagud 1-7 efter 10 minutter. Det var både i forsvaret og i angrebet, at Mors-Thy manglede skarphed.

- Jeg kan ikke huske, at vi før er kommet sløjere fra start. Så vi justerede lidt og fik indhentet lidt, men vi var stadig for uskarpe, siger Flemming Hangaard.

Da der blev fløjtet til pause havde Mors-Thy 2 indhentet lidt af Skive FH 2’s føring og var kun bagud med fire.

Efter pausen kom Mors-Thy 2 spillerne langt bedre ud og fik gang i scoringerne. Det var især Mors-Thy 2’s bagspillere, som kom i nogle gode positioner og bragede bolden i kassen.

Med et kvarter igen havde Mors-Thy 2 taget en føring på to mål, og herefter begyndte de ligeså langsomt at trække fra.

- Vi kunne godt mærke, at de løb tør for kræfter, og så løb vi den ligeså stille hjem, siger Flemming Hangaard.

Mors-Thy 2 endte med at vinde 32-17 og kæmper fortsat med i toppen af 2. Division.

Kampfakta:

Håndbold, 2. Division

Skive FH 2

Mors-Thy 2

Resultat: 27-32

Pausestilling: 17-13

Mål: Jonas Hermansen 12, Victor bergholt 5, Rasmus Houmøller 4, Niklas Jensen 3, Oscar Von Ottingen 3, Marcus Eriksen 2 og Jacob Hansen 1.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden