Trafik

Motorvej koster velfærd

Debat: Det bekymrer SF, at der nu er lagt op til massive besparelser på de kommende års budgetter

Arkivfoto: Torben Hansen

Af Melina Andersen, formand, SF Aalborg
Jane Østergaard, byrådsmedlem, SF Aalborg
Peter Larsen, byrådsmedlem og gruppeformand, SF. 

ØKONOMI: Aalborg Kommunes økonomi står over for store udfordringer de kommende år. Kraftigt stigende udgiftspres på især det specialiserede socialområde, store kommunale kurstab, inflation og ekstraudgifter i forbindelse med COVID-19 og krigen i Ukraine har presset kommunens likviditet ekstra hårdt i 2022.

Der er således lagt op til, at serviceudgifterne over de næste tre år skal reduceres med 2,5 procent svarende til 250 millioner kroner alene med det formål, at kommunen kan skabe sig en bæredygtig kassebeholdning i 2026.

Dertil kommer de kommende års store udfordringer med øgede udgifter til især det specialiserede socialområde, specialundervisning og til den demografiske udvikling hvor vi - heldigvis - bliver flere ældre og børn.

Endvidere ser vi ind i store rekrutteringsproblemer på de store velfærdsområder, hvor Aalborg Kommune frem mod 2030 kommer til at mangle 2000 SOSU-medarbejdere, 400 pædagoger og 250 folkeskolelærere. Endelig står vi over for udfordringerne med klima, mental trivsel og sundhed der også kræver investeringer i årene fremover.

Det bekymrer SF, at der nu er lagt op til massive besparelser på de kommende års budgetter, der vil medføre massive serviceforringelser, færre medarbejdere, et dårligere arbejdsmiljø og en større afmagt for medarbejdere, pårørende og borgere - særligt de sårbare og udsatte borgere.

Det bekymrer SF, at der nu er lagt op til massive besparelser på de kommende års budgetter

Og det ærgrer SF, især fordi der findes andre veje at gå, der både kan fjerne hullet i en slunken kommunekasse og mindske de store ubehagelige besparelser og serviceforringelser på den borgernære velfærd de kommende år.

Den første vej handler om Egholmmotorvejen, hvor Aalborg Kommune har en opsparing på 150 millioner kroner, der er hensat til medfinansiering af Egholmmotorvejen. Hvis vi dropper den opsparing plus de øvrige 30 millioner der skal hensættes årligt de næste 15 år, så har Aalborg Kommune i realiteten de penge, der vurderes at være behov for i forhold til at sikre en bæredygtig kommunal kassebeholdning.

Det vil altså sige, at hvis vi dropper opsparingen og aftalen med staten om at medfinansiere en klima-, miljø-, natur- og drikkevandsødelæggende samt alt for dyr og trafikmæssig uklog 20 km Egholmmotorvej, så behøver vi slet ikke at spare 250 millioner på den borgernære velfærd for at sikre kommunen en fornuftig likviditet.

Sagt med andre ord; Egholmmotorvejen koster velfærd og serviceforringelser for vores borgere.

Egholmmotorvejen koster velfærd og serviceforringelser for vores borgere

Den anden vej handler om en lille skattestigning. Aalborg Kommune har en af Nordjyllands laveste kommuneskatter. Med en beskeden skattestigning på 2 promille svarende til en kommunal skatteindtægt på minimum 140 millioner kroner over de næste fire år, ville vi kunne reducere de mest ubehagelige besparelser og serviceforringelser på den borgernære velfærd, investere i rekruttering og fastholdelse af velfærdsmedarbejdere samt rykke på den grønne omstilling.

Med en to promilles skattestigning taler vi om en ekstra månedlig udgift på 50 kroner for en mellemindkomst og 25 kroner for en kontanthjælpsmodtager. Det kan være mange penge for nogle mennesker i en tid med inflation, men i SF tror vi alligevel de fleste hellere ser en lille skattestigning frem for, at byrådet sparer sig til færre medarbejdere og dårligere service, der især rammer de mest sårbare og og udsatte børn, unge, voksne og ældre.

Det er et politisk valg at gå sparevejen. SF vil en anden vej. og den har vi anvist fornuftige løsninger på. Vi vil ikke spare og forringe men investere i velfærd, i rekruttering og fastholdelse og i den grønne omstilling. Give vores børn, unge, udsatte, ældre og værdifulde velfærdsmedarbejdere ro på og handle på den grønne omstilling.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden