Håndbold

MTH henter spiller i svenske elitserie

Rasmus Skram har indgået tre-årig kontrakt med Mors-Thy Håndbold

Rasmus Skram har tidligere spillet i AaB. Arkivfoto: Grete Dahl
Rasmus Skram har tidligere spillet i AaB. Arkivfoto: Grete Dahl Pressefotograf Claus Søndberg

THISTED : Den nuværende HK Malmø spiller Rasmus Skram benytter en klausul i sin svenske kontrakt og tiltræder på en tre- årig aftale i Mors Thy Håndbold.

Mors-Thy Håndbolds formand Heino Vigsø ser frem til samarbejdet med Rasmus Skram og beskriver ham som et af største talenter på venstre fløj.

Rasmus har fået sin håndbold opdragelse i Aalborg Håndbold og var også blandt spillerne der vandt DM guld med AaB Håndbold i 2010.

- På venstre fløj har en af vores egne lokale profiler vist sit store værd i flere sæsoner og selvfølgelig var det en ”torn i øjet”, at Morten Balling valgte at fortsætte karrieren i Skjern Håndbold. Men med Rasmus Skram i truppen har vi fundet en værdig afløser, siger Heino Vigsø.

- Jeg har haft en forrygende periode i HK Malmø med masser af ansvar og fuld spilletid i de fleste kampe. HK Malmø og den svenske Elitserie har været et perfekt step i min karriere og det har givet mig nogle store håndboldmæssige oplevelser, fortæller Rasmus Skram.

- Mors Thy Håndbold vil gerne spille offensivt og med masser af fart over feltet. Spillestilen kombineret med den store lokale opbakning har været væsentlige punkter for mig og er også i harmoni med de kvaliteter, som jeg kan bidrage med på et håndboldhold. Derudover kender jeg mange af spillerne og har tidligere spillet på hold med Søren Pedersen. Jeg har haft en del samtaler med Mors Thy Håndbold, hvilket giver mig stor tro på holdet og glæder mig til at spille på et højt niveau med masser af spilletid, tilføjer han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden