Jerslev

Multipark realiseres nu

Jerslev får en multipark, der kan bruges til et utal af aktiviteter for folk i alle aldre

Inden længe indledes arbejdet med etablering af Jerslev Multipark. Foto: Jerslev-Sterup Idrætsforening
Inden længe indledes arbejdet med etablering af Jerslev Multipark. Foto: Jerslev-Sterup Idrætsforening

JERSLEV: I foråret stikkes spaden i jorden til en ny multipark og udendørs klasseværelse.

Erik Krabbe, der er én af initiativtagerne, fortæller, at der nu søges byggetilladelse, og den ventes at foreligge i løbet af nogle uger, og herefter kan arbejdet indledes.

- Vi har fået 2,1 mio. kr. til projektet, og dermed er der mulighed for at gå i gang, fortæller Erik Krabbe.

Projektet opdeles i etaper. Første etape er to baner, der kan bruges til en masse aktiviteter. Næste etape er en parkourbane.

- Vi har fået tegne en parkourbane, der koster ca. én million kroner. Om vi må barbere det projekt, er endnu ikke klarlagt. Nogle af fondspengene er direkte øremærket til parkouranlægget.

- Hvis vi får det avancerede anlæg, bliver det det fornemste i Danmark, tilføjer erhvervschef Marianne Gade, der er med i arbejdsgruppen.

Ifølge arbejdsgruppen er der rigtig mange muligheder, der skal tages nærmere stilling til.

Den første ordre er allerede afgivet, mens der ikke er truffet endelig bestemmelser om de efterfølgende elementer i multiparken.

Også Toftegårdsskolen er en del af projektet, idet der opereres med et udendørs klasseværelse.

- Her kan eleverne arbejde med matematik, geografi med mere, fortæller Erik Krabbe.

To lærere fra Toftegrådsskolen er involveret i projektet, der betyder en ny undervisningsform, hvor iPad’en spiller en vigtig rolle.

Af andre elementer er en gangsti, en æblelund, skaterbane, masser af udendørs legeredskaber og meget mere.

Overskudsjorden fra anlægget skal efter planen bruges til en kælkebakke.

Anlægget foreslås placeret tæt på Toftegårdsskolen.

I alt er der fem etaper på projektet. Men hvor mange år, vi er om at realisere hele projektet, ved jeg ikke.

Marianne Gade siger, at ideen med projektet er at skabe oplevelser for byens borgere, men det er også et element i at trække nye borgere til.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden