Voksenundervisning

Musikskolen i Vrå får fem malerier

Sparekassen Vendsyssel har købt fem malerier af Mogens Andersen, der i 24 år underviste på Vrå Højskole. Malerierne er hængt op på musikskolen i Vrå.

Lisbeth Baggesen, leder af musikskolen sammen med kunstmaler Mogens Andersen og privat kundechef  Lars Have, Sparekassen Vendsyssel, som har doneret billederne til musikskolen. Foto: Kurt Bering
Lisbeth Baggesen, leder af musikskolen sammen med kunstmaler Mogens Andersen og privat kundechef Lars Have, Sparekassen Vendsyssel, som har doneret billederne til musikskolen. Foto: Kurt Bering Kurt Bering

VRÅ: Det var så godt som en lokal, der fredag eftermiddag blev hyldet, da Hjørring Musiske Skoles afdeling i Vrå holdt en lille reception i anledning af, at skolen har fået fem malerier af kunstneren Mogens Andersen. Han bor godt nok i Nørlev i dag, men i 24 år var Mogens Andersen lærer på Vrå Højskole.

Malerierne har H.C. Andersen-eventyr som motiv, og de er en gave fra Sparekassen Vendsyssel.

Ved receptionen underholdt Vrå Folkemusikorkester, hvis leder Mogens Andersen var i mange år.

Mogens Andersen er uddannet oboist, men som maler er han autodidakt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden