Politi

Mysteriet om Erik - del 3: Erik var på vej til Fredericia

8. marts forsvandt 73-årige Erik Madsen sporløst i ly af en voldsom brand i sit hus. Det er stadig en gåde, hvad der er sket ham. NORDJYSKE forfølger sporene efter Erik i tre fortællinger

Foto: Jesper Bøss
Foto: Jesper Bøss Jesper Bøss

Opdateret 24. maj 2022 kl. 11:52

VEBBESTRUP: Efter utallige undersøgelser, eftersøgninger og efterforskning, er der fortsat ingen spor efter 73-årige Erik Madsen, der har været forsvundet siden en voldsom brand i hans hus ved Vebbestrup 8. marts.

Erik Madsens forsvinden er et mysterium for både politi, venner og familie der forsøger at finde hoved og hale i, hvordan en 73-årig svækket mand kan forsvinde ud i det blå.

NORDJYSKE har i en fortælling i tre dele forfulgt sporene i forsøget på at finde svar.

I de to første dele af "Mysteriet om Erik Madsen", har vi gennemgået de spor der var ved branden og været med ude på eftersøgning.

I tredje og sidste del tager vi til Fredericia, hvor Erik Madsen havde planer om at flytte ned. Her taler vi blandt andet med hans gamle soldaterkammerater og besøger det stamværtshus, hvor Erik altid kom for at drikke en sodavand.

Læs også:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden