Energiparkerne kommer

Line og Jonny solgte deres bolig. To dage senere var området udpeget som energizone af kommunen

Både lokale erhvervsfolk og store selskaber har søgt om projekter i to nye energizoner på Mors

Op til 185 meter høje møller er på vej i to områder på Mors. Tirsdag skal politikerne vælge mellem syv projekter.
Op til 185 meter høje møller er på vej i to områder på Mors. Tirsdag skal politikerne vælge mellem syv projekter. Arkivfoto: Henrik Bo

Opdateret kl. 11:48

- Hvis vi havde vidst, at området blev udpeget til energizone, så havde vi beholdt ejendommen.

Det fastslår Line Rask Jensen og Jonny Mikkelsen uden tøven.

Parret satte deres underskrift på salget af den bolig, de var ved at fraflytte, 23. november. Blot to dage senere offentliggjorde Morsø Kommune placeringen af to nye energizoner på øen.

Nu tænker de, at de måske kunne have fået en højere pris.

Tidspunktet for købsaftalen har fået snakken til at gå blandt naboerne i området: Var der mon projektmagere, der havde fået kendskab til kommunens planer, før de blev offentligt meldt ud?

Den mistanke har de luftet over for kommunen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden