Nedlagt Skagen-skole er i kraftigt forfald
Naboerne er stærkt utilfredse med manglende vedligeholdelse
SKAGEN: Græsset er alenlangt og flere ruder er smadrede.
Hedeboskolen, der blev lukket i sommeren 2012, er i voldsomt forfald, og det giver nu både utryghed og utilfredshed blandt naboerne.
I dagens udgave af NORDJYSKE Stiftstidende kan man læse, hvordan en række naboer rejser kraftig kritik af de tilstande, der hersker på skolen.
- Hele kvarteret forfalder om ørerne på os - i og med at skolen bliver ringere og ringere, siger René Thorhauge, der bor på Østbanke 1.
Han får opbakning fra Dorthe Larsen, Østbanke 47.
- Den ligner jo en ruin. Skolen er fuldstændig ødelagt. Den er slet ikke blevet vedligeholdt, fastslår hun.
Naboerne bekymrer sig desuden over, at smadrede ruder på skolen rummer en risiko for områdets børn.
Hos Frederikshavn Kommunes ejendomscenter forklarer man, at skolen i et vist omfang bliver vedligeholdt - men dog på et andet niveau, end hvis skolen havde været fungerende. Én gang om ugen er der således tilsyn på skolen.
Borgmester Lars Møller (V) siger til NORDJYSKE, at skolen selvfølgelig skal vedligeholdes på en måde, så der ikke er en risiko for områdets børn.
Samtidig fortæller han, at planen er at sætte skolen til salg - men endnu er man dog ikke så langt i processen, at det kan gøres.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.