- Nej, vi har ikke udsolgt
Nibe Festival kæmper med rygter - festivalen har stadig masser af plads til flere gæster
Opdateret 01. juli 2015 kl. 06:27
NIBE: Nej, Nibe Festival er ikke udsolgt.
Sådan lyder det klare budskab fra festivalen, som åbner onsdag.
- Der verserer nogle rygter om, at vi har udsolgt, men det har vi altså ikke, og det er lidt irriterende, at vi skal ud og dementere den slags, siger daglig leder Peter Møller Madsen.
Færre impulskøbere
Han skønner, at der lige nu er solgt lidt over 80 procent af billetterne, og der er mulighed for at købe billetter til både enkelte dage og til hele festivalen.
I øvrigt regner festivallederen ikke med, at Nibe i år skal have den røde lygte tændt. Sidst var der udsolgt i 2011, og mønsteret de seneste år viser, at langt de fleste gæster bestemmer sig i god tid for at købe billet. Færre køber impulsivt på selve dagen.
I øvrigt en tendens som også Aalborg Karneval har bemærket de senere år.
Sol letter arbejdet
Vejrudsigten i Nibe er helt i top, og det kunne måske lokke et par ekstra gæster til Skalskoven, men Peter Møller Madsen glæder sig mest over, at sol og sommer letter afviklingen af festivalen. For eksempel er der ikke udsigt til at skulle ud køre mere flis ind i skovbunden for at dække mudderhuller. På samme måde bliver det også nemmere og billigere at rydde op, når festivalen lukker ned natten til søndag.
Selv om musikprogrammet først går i gang onsdag, er det store rykind i aften, hvor campingområdet åbner kl. 18.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.