Netferie mødte udlejerne

Netferie havde forleden inviteret til påsketaffel. PÅ billedet er det fra venstre Ole Madsen, Judith Hojenski og Mette Fosvald. Foto: Allan Mortensen
Netferie havde forleden inviteret til påsketaffel. PÅ billedet er det fra venstre Ole Madsen, Judith Hojenski og Mette Fosvald. Foto: Allan Mortensen Allan Mortensen

150 sommerhusudlejere var på plads, da det lokale udlejningsbureau Netferie forleden havde inviteret til påskemøde. Det foregik i Golfcaféen, hvor der blandt andet blev informeret om status på udlejningen samt om portalernes voksende betydning for bookingerne. Ligeledes blev der sat fokus på gæsternes krav og forventninger til feriehuse.

Indehaverne Mette Fosvald og Ole Madsen kunne også berette, at mere en 70 procent af de gæster, der lejer sommerhus i Hals kommer fra Tyskland. Til gengæld er der tilbagegang hos nordmændene, hvilket lokalområdet vil mærke allerede i år.

Efter velkomsten bidrog diverse aktører med info om alt fra kloaktilslutning og installation af varmepumper til salg og finansiering af sommerhus. Mødet blev rundet af med en stor buffet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden