Aalborg

Nøgenwellness i svømmehal

Haraldslund lægger lokaler til føste kurbad for naturister

Sådan kender man bedst Haraldslund. Svømmere med tøj kroppen. Men nu får naturisterne også en chance for at benytte svømmehallens faciliteter. Arkivfoto: Grete Dahl
Sådan kender man bedst Haraldslund. Svømmere med tøj kroppen. Men nu får naturisterne også en chance for at benytte svømmehallens faciliteter. Arkivfoto: Grete Dahl Pressefotograf Grete Dahl

VESTBYEN: Haraldslund Svømmehal begynder det nye år med et helt nyt og alternativt tilbud: Naturistkurbad.

Alle har adgang, men det er værd at bemærke, at kurbadet foregår uden badetøj. Dog kan man medbringe en badekåbe.

Første nøgenbad er fredag 10. januar, hvor deltagerne lægger beslag på den udendørs wellnessafdeling, hvor der er saunagus med salt- og honningscrub.

Deltagerne har også adgang til dampbad, spabad og sauna. Desuden vil der være mulighed for at tilkøbe massage, og i løbet af aftenen serveres noget at spise og drikke.

Kim Bindesbøll Andersen, formand i Danske Naturister Nord, er glad for, at Haraldslund har taget opfordringen til sig og vil lægge lokaler til det nye tilbud.

- Fra Danske Naturister vil vi gerne være med til at fremme mulighederne for nøgenwellness og generelt udbrede en kultur hvor nøgenhed opfattes som almindelig, naturlig og ufarlig, siger Kims Bindesbøll Andersen.

Indtil videre er der kun planlagt dette ene naturistkurbad i Haraldslund. Men både Haraldslund og Danske Naturister håber på at gentage arrangementet, hvis der er grundlag for det.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden