Nordjyde i Paris: Det er surrealistisk
35-årige mand og hans kæreste helt tæt på terrorangrebet i Paris
FRANKRIG: Bjarne Lohse, Aalborg, og hans kæreste Marie Bech Pedersen var på en hyggelig tur til Paris, men idyllen blev brudt, da terrorister slog til i Frankrigs hovedstad sent fredag aften.
Indtil videre er der meldt om op mod 140 dræbte i mindst fem forskellige angreb i byen, og Bjarne Lohse og hans kæreste var ganske tæt på begivenhederne.
De havde netop forladt en restaurant, der ligger lige ved siden af en anden restaurant, hvor gerningsmænd begyndte at skyde løs og dræbte et stort antal personer.
- Vi havde lige forladt stedet for at gå tilbage til vores hotelværelse, da vi hørte om angrebene. Det er surrealistisk at opleve, siger Bjarne Lohse.
Skræmmende oplevelse
Hotellet ligger kun 500 meter fra restauranten, som blev angrebet, og havde de ventet nogle minutter med at tage hjem, havde de befundet sig umiddelbart ved siden af det sted, hvor terroristerne skød løs.
- Der var blå blink og politifolk med maskinpistoler over det hele. Det er skræmmende, at vi har været så tæt på. Vi var kun et par minutter fra angrebet. Vi har ikke sovet så meget i nat men har fået snakket meget om det, der skete og fulgt med i medierne, siger Bjarne Lohse.
Det voldsomme angreb har rystet aalborgenseren.
- Jeg har det virkelig skidt med, at så mange uskyldige mennesker er blevet ramt, siger han.
Bekymrede venner og familiemedlemmer
Siden det stod klart, at Paris var blevet angrebet af terrorister, er det strømmet ind med beskeder fra venner og familie, der ville høre, og Bjarne Lohse og Marie Bech Pedersen havde det godt. Heldigvis har de kunnet fortælle, at de er god behold.
Parret ankom til Paris fredag morgen og skulle have hørt U2 i Paris lørdag aften. Den koncert er blevet aflyst, men det er også helt andre ting, der rumsterer i deres hoveder dagen efter angrebet.
- Vi havde gået rundt og nydt byen og var ude at spise. Det var en dejlig lun aften, og der var masser af mennesker i gaderne. Det er svært at forholde sig til, at der så pludselig sker sådan noget, fortæller Bjarne Lohse, som endnu ikke ved, hvad lørdagen vil bringe.
Myndighederne har rådet folk til at blive inden døre.
- Vi kommer nok til at ligge og kigge på hinanden her på hotellet. Det er meningen, at vi skal flyve hjem søndag morgen, siger Bjarne Lohse.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.