Erhverv

Nordjyderne er vilde med grænsehandel

Hver fjerde nordjyde tager gerne turen ned over ’æ grenz’ for at handle denne sommer

Foto: Bent Bach
Foto: Bent Bach Bent Bach

Opdateret kl. 17:37

NORDJYLLAND: Mere end hver tredje danske husstand triller i løbet af sommeren over grænsen mod syd for at handle øl, vin, spiritus, slik eller sodavand. I Nordjylland er det lidt mere end hver fjerde husstand, som i løbet af sommeren ruller over grænsen for at fylde indkøbskurven.

28 procent Region Nordjylland forventer at tage en tur over grænsen i løbet af sommeren for at shoppe. Familierne fylder især trailere og baggagerum op med sodavand, alkohol og slik.

- Transporttiden og benzinomkostningerne synes altså ikke at afskrække danskerne fra en tur til et tysk supermarked, hvor varerne ikke er pålagt de samme afgiftsbyrder, som i Danmark. Det er ikke noget, den danske detailhandel jubler over, siger Marie Louise Thorstensen, politisk konsulent i Dansk Erhverv.

Afgiftslettelser nødvendigt

Ifølge Dansk Erhverv er der behov for afgiftslettelser på de mest grænsehandelsfølsomme varer som slik, chokolade, vin, spiritus og øl, så de danske virksomheder får bedre mulighed for at sælge varer til konkurrencedygtige priser.

- Den danske statskasse går hvert år glip af et enormt stort provenu i skatte-, moms- og afgiftsindtægter, på grund af grænsehandel og illegal handel. Samtidig går grænsehandlen og den illegale handel ud over den danske detailhandel, hvilket også får konsekvenser for dansk vækst og beskæftigelse, siger Marie Louise Thorstensen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden