Se billederne: Nordjyderne glemmer aldrig befrielsen

Nordjyderne holder traditionen ved lige og stiller gerne lys i vinduet 4. maj for at mindes befrielsen efter Anden Verdenskrig.

Nordjyderne holder traditionen ved lige og stiller lys i vinduet om aftenen 4. maj. Foto: Lene Damgaard Leth Poulsen

Nordjyderne holder traditionen ved lige og stiller lys i vinduet om aftenen 4. maj. Foto: Lene Damgaard Leth Poulsen

NORDJYLLAND:I år er det 76 år siden, Anden Verdenskrig og den fem år lange besættelse af Danmark sluttede. Nordjyderne mindes hvert år Danmarks befrielsesdag, og det gør vi, traditionen tro, ved at stille lys i vinduet om aftenen 4. maj.

Rigtig mange har delt deres lys-billeder med os, for at mindes og aldrig at glemme, på NORDJYSKEs Facebook-side, og vi har her samlet et lille uddrag af de mange flotte billeder:

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Du har også mulighed for at dele dit 4. maj-lysbillede på NORDJYSKEs Facebook-side, hvor du også kan se mange flere flotte lys-billeder.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.