Der er brug for hjælp: Skriv til regionen hvis du har en uddannelse indenfor sundhedsområdet

Region Nordjylland beder alle med en sundhedsfaglig baggrund om hjælp i den kommende tid - også dem som er under uddannelse

Foto: Colourbox
Foto: Colourbox

Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:24

Region Nordjylland beder nu dig med en sundhedsuddannelse eller dig, som er under uddannelse, om at tilmelde dig og lade dig registrere, hvis du vil hjælpe i forbindelse med den udfordring, sundhedsvæsnet har.

Udfordringen hedder coronavirus. Og på en hjemmeside beder Region Nordjylland om, at alle med en sundhedsfaglig uddannelse vil tilbyde deres arbejdskraft til Region Nordjyllands hospitaler.

Ønsket om hjælp gælder også sundhedsfagligt personale, som måske har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet.

Regionen gør opmærksom på, at der betales overenskomstmæssig løn for arbejdet. Hvis du har den sundhedsfaglige baggrund, kan du gøre en ekstra indsats og tilmelde dig her.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden