Debat

Det paniske mobilforbud på skoler er politisk teater

- Ved skolepolitisk skyggeboksning forsøger politikerne at bilde befolkningen ind, at et mobilforbud fjerner elevernes mistrivsel og fagligt forfald, lyder det i indlægget. 
- Ved skolepolitisk skyggeboksning forsøger politikerne at bilde befolkningen ind, at et mobilforbud fjerner elevernes mistrivsel og fagligt forfald, lyder det i indlægget.  Arkivfoto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Et flertal i Folketinget har besluttet at gøre skolerne og fritidstilbuddene mobilfri. Skolerne skal også indføre indholdsfiltrering på netværket, så der bliver blokeret for adgang til hjemmesider, der ikke er relevante for undervisningen på landets skoler. Det burde være sket for mange år siden. Mobilforbuddet er næppe et tiltrængt opgør med folkeskolen som et topstyret og fordummende digitalt eksperiment.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden