Far og søn ramte ældre kvinde ved motorvejsafkørsel
Kvinden blev kørt på sygehuset i Aalborg. Far og søn blev undersøgt i ambulance
Opdateret 17. maj 2022 kl. 08:40
VODSKOV: Fredag eftermiddag skete der et mindre trafikuheld ved motorvejsafkørsel 19 Vodskov.
En 80-årig kvinde kørte af motorvejen i sydgående retning. Hun kørte fra ved afkørslen, men stoppede af ukendte årsager ikke ved hajtænderne for enden af afkørslen. Hun fortsatte lige over - som er tilkørslen til motorvejen i samme retning.
I krydset blev kvindens bil ramt af en far og søn, der kørte fra Vodskov i retning mod Hals, og de ramte derfor kvindes bil i højre side.
Politiet fik meldingen om trafikuheldet klokken 15.41, og første melding var, at der ikke var tilskadekomne.
- Kvinden klagede lidt over, at hun havde ondt, da vi kom frem. Så vores patrulje tilkaldte en ambulance, så kvinden kunne blive kørt til tjek på skadestuen i Aalborg, siger Mads Hessellund, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi.
Han fortæller, at kvinden dog ikke er kommet alvorligt til skade.
Far og søn bliver tilset i ambulancen, men slap uskadt fra uheldet.
Halsvej var kortvarigt spærret, mens kvindens bil blev fjernet fra stedet. Den bil, far og søn kørte i, bliver fjernet senere fredag aften.