USA

Trump hadede hende: Men Elisabeth fra Aalborg holder stadig præsidenter i ørerne

Den 67-årige dansk-amerikaner beskriver selv sine danske aner som medvirkende årsag til karrierens spektakulære forløb

Pigen fra Aalborg, der blev chefredaktør for The New York Times' hovedkontor i Washington, D.C: Elisabeth Bumiller.
Pigen fra Aalborg, der blev chefredaktør for The New York Times' hovedkontor i Washington, D.C: Elisabeth Bumiller. Foto: Bente Poder

Opdateret kl. 21:04

AALBORG: Aalborg Sygehus, 15. maj, 1956. En lille pige er netop kommet til verden.

67 år senere træder selvsamme pige, nu gråhåret og iklædt en blomstret kjole af fin kvalitet, op på en scene i Rebild Bakker. For at fortælle historien om, hvordan begyndelsen i Aalborg blev en aktiv medspiller på videre rejse.

En opsigtsvækkende tur, der fragtede hende fra Danmark til USA. Sidenhen til Indien og Japan. Og som til sidst skibede hende tilbage til De Forenede Stater, hvor hun i dag bestrider den imponerende titel: chefredaktør for Washington-afdelingen af avisen The New York Times.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden