Specialuddannet ambulanceredder: Jeg spiller de andre gode
Han skal både assistere piloten under flyvning og lægen ved ulykkesstedet
Opdateret kl. 07:58
NORDJYLLAND: - Det er typisk folk med hjerte- eller hjerneproblemer, eller traumatiserede patienter i forbindelse med bilulykker eller arbejdsulykker, vi skal hjælpe. De har virkelig brug for vores hjælp - enten i form af medicin eller i form af hurtig transport. Vi siger, at vi sælger kompetence, og så sælger vi hastighed.
Sådan siger HCM-redder Miguel Lindholm om de patienter, som han og kollegerne på den nordjyske lægehelikopter oftest kommer ud til på deres missioner.
HCM-redderen motiveres af, at lægehelikopteren i langt de fleste tilfælde kommer ud til folk, der virkelig har alvorligt brug for hjælpen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.