Et grønnere Nordjylland

Jesper bad om lov til at rense sin sø. Efter to år venter han stadig: - Skal jeg grine eller græde?

Jesper Panduro vil gerne rense sin lille sø i drømmeskoven. Men sagen er gået i stå i systemet - uden sagsbehandler, uden svar

Jesper Panduro har gjort alt, hvad han kan for at skabe et stykke skøn natur - men det har været umuligt for ham at få kommunen til at medvirke i bestræbelserne.
Jesper Panduro har gjort alt, hvad han kan for at skabe et stykke skøn natur - men det har været umuligt for ham at få kommunen til at medvirke i bestræbelserne. Foto: Claus T. Kræmmergård

Opdateret kl. 07:48

Det kan egentlig virke meget simpelt.

Jesper Panduro har i de seneste år arbejdet på at skabe en naturperle. På arealet ligger en lille sø, som han gerne vil forbedre tilstanden i.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden