Lys over kollegiet: Befrielsesaftenen blev mindet

Spontant fest på 4. Maj Kollegiet var et lille plaster på såret

Kristine Badstue Torp bag ruderne på kollegiet. Foto: Claus Søndberg

Kristine Badstue Torp bag ruderne på kollegiet. Foto: Claus Søndberg

Normalt er 4. maj en festdag på frihedskæmpernes kollegium i Aalborg.

Aftenen plejer at stå i jubilæumsfestens tegn med festmiddag, taler og traditioner for kollegiets 44 alumner, personalet og venner af huset.

Men på grund af coronakrisen måtte festen aflyses og dét, der ellers skulle have været en ekstra speciel fest i anledning af kollegiets 70 års fødselsdag og 75-året for befrielsen kunne ikke blive til noget.

Alligevel besluttede de 44 alumner sig for en stilfærdig komsammen - med fornuftig afstand til hinanden naturligvis - og i kollegiets fællesrum, kaldet Billard, nød de en enkelt øl - eller to.

Det skete efter aftensmaden - og inden solen gik ned.

Da solen næsten var borte, og aftenmørket begyndte at melde sig, tændte de unge lys i vinduerne ud mod haven.

Alle værelserne i den røde murstensbygning lyste op, og på dén måde fik de 44 unge alligevel sat et smukt og rørende punktum for mandag 4. maj 2020.

Frida Rosenlund Falk Thøstesen, Thorbjørn Simonsen og Anna Jakobsen tændte lys. Foto: Claus Søndberg

Frida Rosenlund Falk Thøstesen, Thorbjørn Simonsen og Anna Jakobsen tændte lys. Foto: Claus Søndberg

Foto: Claus Søndberg

Foto: Claus Søndberg

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden