Vejarbejde

Totalspærring af motorvej sender bilister ud på ny rute

Vejdirektoratet renoverer motorvejsbro nord for Aalborg, hvis vejret arter sig

Broen lukkes i tre dage.
Broen lukkes i tre dage. Vejdirektoratet.

Opdateret kl. 14:50

Lørdag 28. september og tre dage frem bliver der udført vejarbejde på en motorvejsbro på E39 Hirtshalsmotorvejen nord for Aalborg. 

Det betyder, at motorvejen vil være spærret i nordgående retning, hvorfor trafikanter skal ud på en mindre omkørselsrute.

Der vil være skiltet med en omkørselsrute, mens vejarbejdet står på.

- Der skal skiftes slidlag og støbes fuger på den motorvejsbro, der fører E39 Hirtshalsmotorvejen over E45 Frederikshavnmotorvejen ved Bouet i Nørresundby, oplyser direktoratet.

Arbejdet går i gang lørdag 28. september kl. 4.00 og forventes afsluttet tirsdag 1. oktober kl. 23.30.

Vejdirektoratet.

E39 Hirtshalsmotorvejen vil være totalspærret i nordgående retning i hele arbejdsperioden, hvorfor trafikanter vil blive ledt ad en omkørselsrute. 

Her bliver de ledt ad Høvejen via Gammel Høvej og tilbage til E39 ved tilslutningsanlæg 10 Høvejen.

Da arbejdet er vejrafhængigt, kan det ske, at det må udskydes som følge af vejrforhold.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden