Kriminalitet

Frygter du el-stop? Sådan må du ikke gøre

Svindlere har fået "lys idé" midt i energikrisen

Frygter du strømafbrydelse, efter du har fået en truende sms? Så tøv en kende. 
Frygter du strømafbrydelse, efter du har fået en truende sms? Så tøv en kende.  Arkivfoto: Hans Ravn

Opdateret kl. 10:19

NORDJYLLAND:  "Din strøm bliver lukket i morgen. Der er en ubetalt regning fra september."

Sådan står der i sms'er, som flere kunder i energiselskaber har modtaget.  I sms'en opfordres man til at klikke på et link, så man straks kan betale regningen og dermed undgå strømafbrydelse.

Men man skal bestemt ikke klikke på linket, for det er svindel - et såkaldt phishingforsøg, advarer energiselskabet Norlys.

Har du modtaget sådan en sms? Så klik ikke på linket, understreger energiselskabet Norlys.

Hvem der afsender de falske sms'er, er uvist.

- Vi står lige nu i en energikrise, hvor mange er ekstra opmærksomme på deres energiregning og på at få betalt til tiden. Det forsøger nogle ublu personer at udnytte. Vi vil gerne advare vores kunder mod at hoppe på svindelnummeret, udtaler Mads Brøgger, direktør i Norlys' energiforretning, i en pressemeddelelse.

Hvad er phishing?

'Phishing' er, at man udgiver sig for at være en anden med hensigt på at fiske oplysninger ud af en tredje part.

Det kan være ved hjælp af en mail, en SMS eller en besked på de sociale medier.

Svindlerne er ofte fra lande, hvor befolkningen er veluddannede, men arbejdsløsheden er høj. Det skyldes, at der er folk med gode it-kundskaber, men de kan ikke få et velbetalt job.

- Så er fristelsen til at begå kriminalitet på internettet stor, siger Henrik Larsen, chef for sikkerhedsorganisationen DKCERT og bestyrelsesmedlem i Rådet for Digital Sikkerhed.

Der er forskellige former for 'phishing'. I nogle tilfælde bedes man oplyse sine kontooplysninger. I andre tilfælde er det nok for svindleren, at man bare har været inde på siden. Herudover kan det være, at man kun skal oplyse ting om dig selv, og så vil svindlerne ud fra eksempelvis din adresse og kæledyrs navn selv finde frem til din adgangskode.

Kilde: Henrik Larsen, chef for sikkerhedsorganisationen DKCERT og bestyrelsesmedlem i Rådet for Digital Sikkerhed.

Sms'en kan godt ligne en rigtig besked fra Norlys, men der er en afgørende forskel:

- Hvis vores kunder har en ubetalt energiregning, sender vi rent faktisk sms'er ud til dem som en venlig påmindelse. Derfor er disse phishing-sms'er meget virkelighedstro. Vi kunne dog aldrig finde på at meddele en lukning af strømmen alene via en sms med én dags varsel, som det sker i disse sms'er, siger Mads Brøgger.

Hvis man frygter, at man har en ubetalt regning hos Norlys, bør man tjekke det på energiselskabets hjemmeside, opfordrer han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden