Dyr

Per og måren var tidligt på færde: Hundredvis af husmårer huserer i midtbyen

Der har været en stor stigning i antallet af mårer, der slår sig ned i folks huse og går på jagt efter føde i byens gader, når de fleste mennesker sover - men ikke Per Larsen, der forleden spottede en husmår i Aalborgs vestby

En husmår på morgentur i Aalborgs vestby - en dejlig naturoplevelse eller en forbandelse? Antallet af mårer i byerne er steget kraftigt - de er blandt andet kendt for at gnave i bilernes kølerslanger.
En husmår på morgentur i Aalborgs vestby - en dejlig naturoplevelse eller en forbandelse? Antallet af mårer i byerne er steget kraftigt - de er blandt andet kendt for at gnave i bilernes kølerslanger. Privatfoto

Opdateret 09. juli 2023 kl. 16:58

NORDJYLLAND: Pensionist Per Larsen elsker at opleve byen vågne, og er ofte på stikkerne allerede ved firetiden om morgenen.  Men han er ikke den eneste, der er tidligt på færde.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden