Debat

SF: Det nye flådeværft er en kæmpe gevinst for byen og regionen

- Den maritime sektor har i mange år været en grundpille i vores økonomi, og med flådeværftet vil vi få et endnu stærkere fundament, skriver skribenterne i artiklen.
- Den maritime sektor har i mange år været en grundpille i vores økonomi, og med flådeværftet vil vi få et endnu stærkere fundament, skriver skribenterne i artiklen. Foto: Torben Hansen

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribenternes egen holdning.

Frederikshavn har altid været en by med dybe rødder i havet. En by hvor fiskeri, skibsfart og maritim industri har haft en central rolle i vores historie og udvikling. Som politikere med en stærk kærlighed og tilhørsforhold til kommunen og Nordjylland, ser vi den kommende etablering af det nye flådeværft som en unik mulighed for at styrke både vores kommune og hele regionen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden