Stort skinnebrud i Nordjylland
Lange udsigter for at få udbedret skaden
Opdateret kl. 19:17
Et stort skinnebrud betyder, at al togdrift på strækningen mellem Frederikshavn og Hjørring er indstillet det meste af fredagen.
Det bekræfter driftschef Stinne Hjorth Dalsø fra Nordjyske Jernbaner.
Hun oplyser, at det står fast, at togene på strækningen er ude af drift resten af døgnet.
- Men vi forventer, at togdriften er normal igen fra lørdag morgen, siger Stinne Hjorth Dalsø.
Hun fik meldinger om skinnebruddet kort før kl. 8 fredag morgen. Det er sket langs Kirkemosevej på strækningen mellem Tolne og Sindal.
- Vi har indsat togbusser, og det vil fortsætte, indtil strækningen åbnes, oplyser driftschefen.
Banedanmark oplyser til Nordjyske, at man blev opmærksom på skinnebruddet, efter at en lokofører opfattede mislyde fra sporet på strækningen og meldte det ind til Banedanmark.
Ifølge Banedanmark har der ikke været fare for afsporing.
Skinnebrud sker typisk i frostvejr. I nat blev der målt temperaturer ned til ti grader under frysepunktet i det nordlige Vendsyssel.
- For at forebygge skinnebrud og for at sikre en høj punktlighed arbejder Banedanmark fokuseret på at udbedre skinnefejl som indre revner og fejl i skinnerne.
- Ved at udbedre fejl i skinnerne reduceres risikoen for de skinnebrud, der kommer om vinteren på grund af trækspændinger, når stålet trækker sig sammen.
- Det er ikke alle skinnefejl og indre revner, der kan findes ved at scanne skinnerne med ultralyd, og de udvikler sig også forskelligt over tid, så det er ikke muligt helt at undgå skinnebrud.
Banedanmark gør hvert år en stor indsats for at forebygge brud på de godt 2000 kilometer jernbaneskinner, der er i Danmark.
Det foregår ved hjælp af ultralydsmålinger, der udføres af et selvkørende ultralydsmåletog, som ved hjælp af af ultralyd og hvirvelstrøm finder fejl og små revner i skinnerne.
Det fremgår af Banedanmarks hjemmeside.
Ultralydsmåletoget kører cirka 40 km/t og kører derfor om aftenen og natten.
Ud over at køre med måletogene gennemfører Banedanmark også laserscanninger af jernbanen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.