Debat

Stærke parter sikrer et stærkt arbejdsmarked

- Konsekvensen er alvorlig: vi risikerer et A- og B-hold på arbejdsmarkedet. Nogle dækket af stærke aftaler, andre presset ind i svagere aftaler uden reel konfliktret, skriver Jesper Ettrup Rasmussen. 
- Konsekvensen er alvorlig: vi risikerer et A- og B-hold på arbejdsmarkedet. Nogle dækket af stærke aftaler, andre presset ind i svagere aftaler uden reel konfliktret, skriver Jesper Ettrup Rasmussen.  Privatfoto

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

ARBEJDSMARKED: Det er prisværdigt, at Venstres Ungdom og Arbejdsgiverforeningen KA ønsker at diskutere den danske model i Nordjyske 29. september. 

Men deres indlæg tegner et skævt billede af virkeligheden – og risikerer at underminere et af de vigtigste fundamenter i vores arbejdsmarked.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden