Mobiltelefoner

TDC-nedbrud ramte flere steder i Nordjylland

Det var  svært at komme igennem på telefonen til eksempelvis politi og beredskab - ved 13.30-tiden var fejlen fundet

Hallo?
Hallo? Arkivfoto

Opdateret kl. 14:04

NORDJYLLAND: TDC blev  mandag blevet ramt af nedbrud, som betød, at mange havde problemer med at foretage telefonopkald.

Først på eftermiddagen oplyste TDC dog, at fejlen var lokaliseret, og at det atter skulle være muligt at ringe og modtage opkald.

De ramte var især TDC's mobilkunder men også mange andre og herunder politi og beredskab i Nordjylland. Således oplyste Nordjyllands Beredskab - via Twitter - at de havde problemer med telefonen. Men også her var problemet løst ved 13.30-tiden.

Nordjyllands Politi samt Midt- og Vestjyllands Politi oplyste også via Twitter, at det kunne være svært at komme igennem på telefonen. Det var også gældende for telefon 114 - altså nummeret til ikke-akutte henvendelser til politiet.

Rigspolitiet lavede i øvrigt denne vejledning, som kan være rar at kende, hvis du i fremtiden får problemer med at ringe til alarmcentralen fra din mobiltelefon:

Prøv først at ringe 112 som normalt. Prøv dernæst via mobiltelefonens nødopkaldsfunktion på login-skærmen.

Alternativt kan du ringe fra en fastnettelefon eller fra en mobiltelefon med en anden teleudbyder.

Endelig kan du prøve at tage SIM-kortet ud af telefonen og ringe 112.

Politiet gør opmærksom på, at du kun skal ringe 112 ved akut behov for udrykning fra ambulance, brand  eller politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden