Aalborg Karneval med underskud: Men det er der en god grund til
Trods flere år med rekordomsætning melder Aalborg Karneval om underskud i 2024. Det er der flere årsager til
Opdateret kl. 15:51
Selvom det i flere år er gået godt for Aalborg Karneval, når det kommer til at lave overskud, må de i 2024 skrive minus i deres årsresultat.
Det er på trods af, at karnevallet havde en rekordomsætning på 16,6 millioner kroner.
Aalborg Karneval står med et underskud på 259.000 kroner for det seneste regnskabsår, men det er der en god grund til, og der er ingen anledning til panik.
- Underskuddet skyldes, at vi har fuld ild i vores udvikling. Det koster penge at skabe oplevelser, og de sidste to år har vi brugt penge på at udvikle vores børnekarneval og skabe fede oplevelser i paraden, både til børnekarnevallet og til den store stjerneparade, siger Jeanett Kaare, talsperson for Aalborg Karneval.
Hun uddyber, at det er en langsigtet investering, og det tager tid at få overbevist folk om, at det er fedt.
En anden årsag til underskuddet er, at de solgte 5.000 færre armbånd sammenlignet med året før. Det skyldes, at de er begyndt at indsamle data på de personer, som køber billetter. Det er blevet et krav, at man skal registrere sig med navn og e-mail for at kunne købe et armbånd.
Det er under halvdelen af gæsterne, som køber et armbånd, og Karnevallet arbejder derfor på en ny armbåndsmodel for at øge salget.
- Det er også første år, hvor vi ikke får støtte fra Aalborg Kommune, så vi skal finde sponsorater andre steder, forklarer Jeanett Kaare.
Hun kan ikke komme nærmere ind på, hvordan den nye model ser ud, da de stadig er i gang med at udvikle konceptet. Hun forventer, at man ved mere i starten af det nye år.
I september fortalte Jeanett Kaare, at den International Parade ikke vender tilbage som en selvstændig del af Aalborg Karneval næste år.
Hun understregede, at alle omkring Aalborg Karneval holder meget af den internationale parade, og at spørgsmålet om dens fremtid alene har været bragt på banen af hensyn til økonomien, da karneval samlet set ikke tjener penge på den.
I stedet vil der blive holdt et pre-event i Kildeparken dagen før karnevallet - altså fredag aften.
Aalborg Karneval løber af stablen den 24. maj 2025, og billetsalget forventes at starte den 1. februar 2025.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.