Brand

Ild var på vej mod gasflasker: Stor brand i industriområde under kontrol

Brandårsagen er stadig ukendt

Brandfolkene formåede at begrænse branden fra omkringliggende virksomheder, hvor der blandt andet var et værksted med gasflasker.
Brandfolkene formåede at begrænse branden fra omkringliggende virksomheder, hvor der blandt andet var et værksted med gasflasker. Foto: Jan H. Pedersen

Opdateret kl. 18:01

Nordjyllands Beredskab rykkede søndag eftermiddag ud til en brand ved et stilladsfirma på Troensevej i industrikvarteret i Aalborg Øst.

Indsatsleder fra Nordjyllands Beredskab, Anders Brosbøl, fortæller, at branden er startet i en bygning bestående af kontor- og lagerbygninger med flere forskellige virksomheder som lejere.

Derfor var det vigtigt at begrænse branden hurtigt.

Brandfolkene har forsøgt at forhindre branden i at sprede sig til de omkringliggende lokaler. Jan Herkert Pedersen

- Der er et smedeværksted som nabovirksomhed, hvor der var gasflasker, og der var branden på vej over. Så vores første opgave var egentlig begrænsning, så branden ikke spredte sig, fortæller indsatslederen.

Nu er branden under kontrol, og man er i gang med efterslukning og oprydning på stedet. Samtidig hjælper beredskabet med at redde værdier ud fra lejemålet, eksempelvis papirer og mapper.

Der er sket massiv skade i det lejemål, hvor branden er startet, fortæller indsatslederen. Efter slukningsarbejdet er færdigt skal man kigge efter eventuelle skader i de omkringliggende lokaler.

Skaden var massiv i det lejemål, hvor branden startede. Men man ved endnu ikke, hvorfor ilden brød ud. Foto: Jan H. Pedersen

Nordjyllands Beredskab har været massivt til stede med folk fra både stationen i Aalborg og i Mou.

Michael Mow fortæller, at også politiet er til stede på adressen med en patrulje.

- Ifølge vores oplysninger startede branden i en pavillon, der var fuldstændig overtændt. Og så var der masser af sort røg, fortalte vagtchefen tidligere i eftermiddag.

Tidligere søndag eftermiddag steg sort røg op fra pavillonen. Det var dog væk, da Nordjyskes fotograf kom til stedet. Brandfolkene var dog stadig på stedet. Jan Herkert Pedersen

Der var ingen personer på stedet, da branden startede, men lejere og udlejer er blevet kontaktet, fortæller Anders Brosbøl.

Man kender ikke årsagen til branden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden